Tanzanya Hakkında

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika’nın doğusunda yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Kenya ve Uganda, batısında Ruanda, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneyinde Zambiya, Malavi ve Mozambik yer alır. Tanzanya’nın doğu ise Hint Okyanusu’dur. Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro, bu ülkede yer alır. Ülke, çeşitli etnik gruplardan meydana gelir.

1996 yılından beri ülkenin başkenti Dodoma’dur ve meclis başta olmak üzere resmî yapılar bu şehirdedir. 1996 yılı öncesinde ise başkenti Dar Es Salaam idi ve Dar Es Salaam bugün hala
birçok yönetim binasına ve resmî kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır.

daressalam
Dar Es Salaam


Resmi Adı:
Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

Yüzölçümü: 947,303 km2

Nüfus:  51 milyon

Başkent : Dodoma

En Büyük Şehir:
Dar Es Salaam

Para Birimi:
Tanzanya Şilini

Resmi Dil:
Swahili ve İngilizce

İklim:
Tanzanya’da tropik iklim görülür. Yüksek rakımlı bölgelerde sıcaklıklar yıl boyunca 10 ˚C ve 20 ˚C arasında değişir iken ülkenin geri kalan kısımlarında sıcaklık nadiren 20 ˚C altına düşer.

Vize:
 Tanzanya’ya vize gerekmektedir. Gerekli evrakların iletilmesini takiben, vizenin alınması acentamız tarafından yapılabilmektedir. Daha detaylı bilgi için lütfen web sayfamızın Tanzanya Vizesi bölümünü inceleyiniz.

Sağlık & Aşı:
Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, ziyaret için her hangi bir zorunlu aşı talep etmemektedir.
T.C. Sağlık Bakanlığı – Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün tavsiyeleri aşağıdadır.
Sarıhumma: Tanzanya’ya giden 9 aylıktan büyük tüm yolculara seyahate çıkmadan en az 10 gün önce 1 doz sarıhumma aşısı tavsiye edilir. Aşının 10 yıl koruyuculuğu vardır. Ayrıca sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaşın üzerindeki tüm yolculardan on gün önce sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

Sıtma: Sıtma tehlikesi (yaygın olarak P. falciparum’a bağlı) yıl boyunca tüm ülkede 1800 metrenin altında mevcuttur. Klorokin ve sülfadoksin-pyrimetamin’e karşı direnç rapor edilmiştir. P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1×250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1×100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Hiçbir koruyucu ilaç tedavisi sıtmaya karşı %100 koruma sağlamaz. Sıtmadan ve sinek ısırmalarıyla bulaşan diğer hastalıklardan korunmak için bazı özel önlemlerin de alınması gerekir. Böcek uzaklaştırıcılar kullanmak, geceleri uyurken cibinlik ile yatmak, sinek bobinleri, böcek spreyleri, uzun giysiler giymek gibi özel önlemler almak çok büyük önem taşır.

Tifo: Tifo riskinin yüksek olduğu, özellikle küçük kentlere ve köylere giden ve kırsal alanlarda bir süre kalmayı planlayan kişilere, yetersiz hijyen koşullarına maruz kalanlara, antibiyotiğe dirençli organizmaların var olabileceği yerleri ziyaret edecek olan kişilere önerilir. Ancak; temiz içme suyunun ve yiyeceğin hassasiyetle seçilmesi tifoyu önlemede aşıdan daha önemlidir.

Difteri+tetanoz aşısı ve Hepatit B aşısı tüm yurtdışı seyahatlerinde tavsiye edilir.

T.C. Sağlık Bakanlığı – Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü:   http://www.hssgm.gov.tr
Kemankeş C. Karamustafa Paşa Sk. No : 21    34425 Karaköy/İSTANBUL
Tel:   0212 –  293 36 74            Faks: 0212 –  293 36 83         E-Mail: hssgm@hssgm.gov.tr

Check Also

Zanzibar – Dar Es Salaam

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda saat 18:40’da Türk Havayolları’nın TK 603 sefer sayılı uçağı ile Dar Es …